Safety Physician

  • Kdekoľvek
  • Uverejnené 2 roky pred

Ponúkame pracovnú pozíciu : Safety Physician

Podmienky zamestnania :
Pracovná náplň:
Pracovný pomer:

Práca vhodná pre
Vyžadovaná prax:
Zmeny :
Počet ponúkaných pozícií : 1
Pracovná oblasť :
Ponúkaná mzda :

Požiadavky na zamestnanca :

vysoká škola
Minimum Requirements: “    Medical degree and a high level of medical competence “    Minimum 2 years of prior experience in Pharmacovigilance and medical writing Additional Desirable Skills: “    A thorough working knowledge of clinical research and global regulatory requirements and practices governing expedited and periodic safety reporting, signal generation, safety evaluation, and risk management activities “    Good organizational and prioritization skills “    Good interpersonal skills (i.e. team player) “    Working knowledge of MedDRA “    Flexibility and ability to adapt and learn quickly “    Ability to work under pressure and to tight deadlines “    Excellent communication and presentation skills in English (both written and spoken) Požadované dovednosti: – Práce s PC – Řidičský průkaz – řízení osobních automobilů – skupina B

Pracovné výhody : Dovolená navíc, Podnikové stravování,,